Co warto wiedzieć na temat nowoczesnej stomatologii - Stomatologia

Implantolog Chorzów

Profilaktyka zębów – czyli lepiej zapobiegać, niż leczyć

Jak właściwie dbać o zęby, żeby zawsze cieszyć się pięknym uśmiechem? Oczywiście przede wszystkim należy szczotkować zęby co najmniej dwa razy dziennie. Jednak szczoteczka nie jest w stanie dotrzeć do przest

Co warto wiedzieć na temat nowoczesnej stomatologii - Stomatologia Implantolog Chorzów
rzeni międzyzębowych – tutaj z pomocą przyjdzie nam klasyczna nić dentystyczna. Kolejnym istotnym elementem profilaktyki zębów są regularne wizyty u dentysty. Dentysta nie tylko sprawdzi stan naszego uzębienia, zaleci lub wykona ewentualne leczenie ubytków, ale również doradzi w kwestii profilaktyki domowej. W końcu każdy z nas jest inny i nawet dbanie o zęby w wielu przypadkach jest sprawą indywidualną.

Jeśli chodzi o wybór szczoteczki, to dobrze jest zainwestować w szczoteczkę elektryczną z obrotową główką, która lepiej i dokładniej doczyści nasze zęby. Stomatolog z całą pewnością doradzi wybór takiej szczoteczki, aby zakupić dobry sprzęt, ale też nie przepłacać. Warto też poprosić o udzielenie instruktażu mycia i nitkowania zębów, tak, by w trakcie codziennych praktyk nie uszkodzić ani dziąseł, ani szkliwa.

Gabinet dentystyczny to miejsce, w którym znajdziemy szeroką ofertę profilaktyki stomatologicznej, począwszy od usuwania kamienia i osadu nazębnego, poprzez lakowanie, lakierowanie, czy fluoryzację zębów, aż po leczenie i wypełnianie ubytków, jeśli jest taka konieczność. Należy pamiętać o regularnych wizytach u dentysty, dzięki którym łatwiej będzie zapanować nad stanem naszego uzębienia i uniknąć problemów z próchnicą, nadwrażliwością zębów, czy poważniejszymi schorzeniami.


Nie może być zbyt miękkie i

Wizyty u dentysty powinny odbywać się regularnie. Przyjmuje się, że najlepszym odstępem jest pół roku. Co sześć miesięcy warto udać się na dokładny przegląd jamy ustnej. Stomatolog jest wtedy w stanie wykryć wszelkie rozwijające się ubytki i odpowiednio wcześnie zareagować. Jest to istotne dla zminimalizowania szkód oraz ograniczenia bólu w trakcie leczenia. Można również stwierdzić czy nie doszło do ewentualnych błędów w trakcie codziennej pielęgnacji. Dentysta może poinstruować jak dokładnie czyścić zęby oraz na co zwrócić uwagę. Wbrew pozorom nie jest to wcale takie oczywiste i odruchowe. Ogromną role odgrywają również używane na co dzień produkty. Preparaty przeznaczone do utrzymania uzębienia w czystości wspomagają pozbywanie się bakterii z powierzchni zębów. Jednak duże znaczenie ma również używana szczoteczka oraz jej włosie. Nie może być zbyt miękkie i giętkie. Należy to jednak dopasować również do wrażliwości dziąseł. Gabinet Dentystyczny nie powinien kojarzyć się jedynie z leczeniem ubytków.


Można z nimi walczyć - wielu

Wielu ludzi odczuwa strach, kiedy tylko pomyśli o tym, że musi udać się do dentysty. Oczywiście, inni mogą go uznać za zupełnie irracjonalny, ale lęk jaki odczuwają tysiące osób, mając odwiedzić gabinet dentystyczny, wcale nie jest dla nich niczym dziwnym. Każdy z nas posiada głęboko zakorzenione fobie i lęki, których nie jesteśmy do końca w stanie wytłumaczyć. Nie ma więc różnicy, czy boimy się pająków, ciemności, ciasnych pomieszczeń, czy też przeraża nas dentysta. Każdy z tych lęków ma swoje podłoże w naszej podświadomości, i chociaż najczęściej nie zdajemy sobie z tego sprawy, są one w nas zakorzenione już od wczesnego dzieciństwa. Można z nimi walczyć - wielu osobom udaje się pokonać swoje irracjonalne obawy - ale jest to walka niezwykle trudna i długa. Nieraz potrzeba lat, aby zwalczyć w sobie lęk do czegoś lub też kogoś, niech tutaj za przykład posłuży wspomniany wcześniej stomatolog. Choć na poziomie świadomym każdy z nas wie, że nie ma sensu obawiać się wizyty u dentysty, to jednak podświadomość tego nie rozumie, nie przyjmuje do wiadomości. Możemy wiedzieć, że to lekarz taki sam, jak każdy inny, a odwiedzenie go jest w naszym jak najlepszym interesie, mimo to, nasza psychika panicznie nam to odradza. W takich przypadkach (oraz znacznie cięższych) warto udać się do psychologa. Być może z pomocą specjalisty uda się nam dotrzeć do źródeł i przyczyn lęku, oraz dzięki terapii, z czasem wyeliminować go, aby w przyszłości, wizja wizyty u dentysty nie powodowała u nas ataków paniki.


ostry dyżur również nie zawsze pomaga

Lekarz stomatolog okazuje się bardzo potrzebnym specjalistą w życiu każdego człowieka. Na szczęście dostęp do jego usług staje się coraz łatwiejszy, nawet w mniejszych miastach.

Wizyty u dentysty mają dwojaki charakter. Mogą być profilaktyczne - zgodnie z zaleceniami powinno się bywać u stomatologa przynajmniej dwa razy do roku. Na taką wizytę jak najbardziej można bumówić się z wyprzedzeniem, żeby nie czekać w kolejkach i panicznie nie szukać dyżurującego akurat dentysty. Drugi rodzaj wizyt to nagłe, spowodowane na przykład ostrym bólem zęba, urazem, stanem zapalnym. W takim przypadku przeważnie nie ma czasu na jakiekolwiek poszukiwania, jednak niekoniecznie za każdym razem udaje się znaleźć czynny gabinet dentystyczny. Tzw. ostry dyżur również nie zawsze pomaga, gdyż w szpitalu czy na pogotowiu niekoniecznie musi przyjmować dentysta. Osoby z silnym bólem zęba muszą liczyć na to, że inni ludzie z kolejki zechcą przepuścić ich do gabinetu przed sobą.

Chociaż nagłe sytuacje nie są do przewidzenia, można zminimalizować ryzyko ich wystąpienia i po prostu cały czas dbać o odpowiednią profilaktykę. Osoby, które regularnie chodzą do dentysty, rzadziej chorują tak poważnie, że muszą szukać nagłej pomocy. W dzisiejszych czasach wysiłek jest praktycznie minimalny, a w sklepach można znaleźć mnóstwo dobrej jakości produktów przydatnych przy codziennej higienie. Profilaktykę warto zacząć od najmłodszych lat, ucząc dziecko regularnego dbania o zęby i niwelując jego ewentualny lęk przed wizytą u stomatologa.


W ten sposób dentysta nadal nie

Zadziwiającym jest fakt, że w wysokorozwiniętym społeczeństwie wciąż pokutuje lęk przed wizytą u dentysty. Jak to możliwe, że dorośli, inteligentni, rozsądni przecież ludzie nie dbają o uzębienie? Przypuszczalnie przyczyn należy szukać w bolesnych - dosłownie - doświadczeniach z przeszłości. Jeszcze kilkanaście lat temu gabinet dentystyczny odwiedzano dopiero w sytuacji kryzysowej, kiedy nieznośny ból zęba zmuszał do udania się po pomoc do specjalisty. Niestety dotyczyło to również dzieci. Bolący już ząb niejednokrotnie wymagał intensywnych zabiegów ze strony lekarza, nie zawsze przyjemnych. Sprawy nie poprawiał fakt, że stomatolodzy nie zawsze byli chętni do znieczulania zęba przy borowaniu. Tymczasem nawet niewielki ból w odczuciu przestraszonego dziecka, był z pewnością odczuwany dotkliwie. I choć teraz rzeczywistość gabinetów stomatologicznych jest zgoła inna, to w dorosłych już ludziach wciąż pozostał dziecięcy lęk. W ten sposób dorośli omijają gabinet dentystyczny szerokim łukiem, podświadomie obawiając się bólu. W ten sposób fundują sobie pogłębienie problemu z zębami. W efekcie prędzej czy później pojawi się próchnica, która pogłębiając się doprowadzi wreszcie do bólu. Takie sytuacje często kończą się leczeniem kanałowym lub resekcją zęba, co ponownie pozostawia za sobą złe wrażenie. W ten sposób dentysta nadal nie pozostaje na liście najpopularniejszych lekarzy, zaś problem pacjenta narasta. Zdecydowanie najrozsądniej byłoby raz przełamać rutynę błędnego koła i udać się na wizytę do stomatologa zanim dolegliwości bólowe w ogóle się pojawią


Wszystkie substancje użyte w preparacie mają

Pielęgnacja zębów powinna być kompleksowa. Dopiero wtedy można mieć pewność, że wszystkie osady są usuwane i minimalizuje się ryzyko pojawienia się próchnicy. Warto mieć to na uwadze w trakcie codziennych wyborów preparatów przeznaczonych do zachowania higieny jamy ustnej. Dentysta powinien polecić produkty lub serie, które są szczególnie warte uwagi i mają najlepszy skład. Wszystkie substancje użyte w preparacie mają ogromny wpływ na stan uzębienia. Z uwagi na to warto skupić się na znalezieni zaufanej marki. Kolejną kwestią są częste wizyty u stomatologa. W ich trakcie kontrolowany jest stan zębów. Można wtedy wykryć wszelkie niepokojące oznaki i podjąć działania, które zminimalizują szkody wyrządzone przez próchnicę. Gabinet dentystyczny nie powinien kojarzyć się jedynie z bolesnym leczeniem. Przy prawidłowym rozplanowaniu wizyt można zminimalizować konieczność zakładania wypełnień na zęby. Ważne jest również, aby regularnie usuwać nagromadzony kamień oraz pojawiające się osady nazębne.