Co warto wiedzieć o nowych technologiach... u dentysty - Stomatologia

Leczenie kanałowe Bytom

A musisz wiedzieć że niewyleczone zęby

Stan zębów w dużej mierze decyduje i o twoim zdrowiu, i o twoim wyglądzie. Zdając sobie z tego sprawę, powinieneś chcieć zrobić wszystko dla swojego uzębienia. Nawet jeśli dentysta wywołuje u ciebie pewien lęk, musisz go

Co warto wiedzieć o nowych technologiach... u dentysty - Stomatologia Leczenie kanałowe Bytom
- chcąc nie chcąc - odwiedzać, bo takich wizyt nic nie jest w stanie ci zastąpić. Zadbaj więc w pierwszej kolejności o absolutne podstawy. Regularne kontrole stomatologiczne są znacznie ważniejsze od skomplikowanych zabiegów, na które nierzadko przeznaczasz olbrzymie pieniądze.

Jedynie gabinet dentystyczny pozwoli ci cieszyć się pięknym, zdrowym i pełnym uzębieniem. A musisz wiedzieć, że wraz z upływem lat stajesz się coraz bardziej podatny na utratę zębów. Im bardziej będziesz o nie dbać, tym mocniej zminimalizujesz to ryzyko. Pamiętaj więc, by gabinety dentystyczne odwiedzać regularnie, czyli chodzić do nich przynajmniej raz na pół roku. Jeżeli natomiast poczujesz tylko, że boli cię ząb, nie zwlekaj z umówieniem się na wcześniejszą wizytę. Im szybciej twój stomatolog cię zobaczy, tym prędzej będzie mógł ci pomóc. A musisz wiedzieć, że niewyleczone zęby zazwyczaj doprowadzają do poważnych powikłań.


W leczeniu fobii bardzo ważne jest

Lęk przed dentystą jest jedną z najczęściej diagnozowanych fobii. Szacuje się, że cierpi na niego nawet połowa dzieci i młodzieży, ale choć z wiekiem fobie przeważnie mijają, akurat ten typ potrafi utrzymywać się nawet w dorosłym życiu. Gdy gabinet stomatologiczny i sam stomatolog stają się źródłem trudnego do wyjaśnienia strachu oraz łączących się z nim objawów somatycznych, takich jak przyspieszony oddech czy szybkie bicie serca oraz nadmierna potliwość, dbanie o zęby stanie się niemalże niewykonalne. Na szczęście każdą fobię można zwalczyć. Pomocne okażą się tutaj techniki relaksacyjne oraz dobra psychoterapia.

Dentysta to taki lekarz, jak każdy inny i z tego należy od razu zdać sobie sprawę. Błędne myśli powstające w głowie często są skutkiem utrwalenia pewnych nieprawidłowych przekonań. Należy raz jeszcze się im przyjrzeć i je podważyć, by wyrobić sobie nowe - prawidłowe już - przekonania na temat leczenia zębów. Gabinet dentystyczny warto też odwiedzać jak najczęściej mimo swoich lęków i strachów. W leczeniu fobii bardzo ważne jest bowiem to, aby na spokojnie i powoli oswajać się ze źródłem przykrych objawów.


Choć obiektywnie rzecz biorąc nie jest

Stomatolog to ten z lekarzy, który nie cieszy się szczególną sympatią sporej części społeczeństwa. Choć, obiektywnie rzecz biorąc, nie jest on chirurgiem i nie prowadzi operacji na otwartym sercu, to jednak z jakiegoś powodu ludzie często wolą omijać gabinet dentystyczny, jeśli tylko nie widzą absolutnej konieczności, by się w nim znaleźć. Ten dziwny lęk, u większości ludzi, bierze się z niezbyt pozytywnych doświadczeń, jakie były ich udziałem, gdy jako dzieci czy młodzież musieli usiąść w fotelu, a dentysta "grzebał" im w ustach. Już sam tan opis nie brzmi zbyt zachęcająco, prawda? I takie właśnie obrazy przywołują w pamięci osoby, które omijają gabinet dentystyczny na kilometr - miejsce to kojarzy im się z nieprzyjemnymi chwilami, do których najczęściej po prostu nie chcą wracać, jeśli nie muszą. Trudno jest przekonać taką osobę, że wiele się zmieniło od tamtego czasu i dzisiaj wizyty u dentysty są znacznie mniej stresujące. Choć jest to prawda, uparta osoba nie będzie w stanie w to uwierzyć, a wręcz jeszcze bardziej będzie chciała postawić na swoim i unikać będzie dentysty jak ognia.


Niefortunne skojarzenia z dentystą

W głowach wielu ludzi pokutuje przekonanie, że odwiedzając gabinet dentystyczny, muszą być oni przygotowani na doświadczenie naprawdę niemiłych i nieprzyjemnych rzeczy. Czy jednak ma to w ogóle cokolwiek wspólnego z prawdą? Czy w ogóle kiedykolwiek tak było i czy można generalizować w ten sposób? Oczywiście, każdy stomatolog jest inny, podobnie, jak każdy pacjent jest inny. Każdy posiada swoje własne doświadczenia, swoje skojarzenia i myśli, które natychmiast pojawiają się w jego głowie, gdy tylko słyszy słowo "dentysta". Można jednak śmiało zaryzykować stwierdzenie, że strach ma zawsze wielkie oczy, a wspomnienia (zwłaszcza te negatywne) są niejednokrotnie wyolbrzymione i urastają do rangi czegoś niepodważalnego. Być może więc, każdy, komu wizyta u dentysty kojarzy się źle, po prostu tak zapamiętał jakiś niemiły szczegół podczas ostatniej wizyty, że jego mózg utożsamia osobę stomatologa bądź jego pracę z tym niefortunnym detalem, natomiast nie łączy się to bezpośrednio z czynnościami wykonywanymi wówczas przez dentystę? Możliwości jest bardzo wiele, warto je prześledzić i przemyśleć.