Kto musi Leczyć zęby? - Stomatologia

Dentysta Zabrze

A dobry dentysta to nie tylko

Nie istnieje jeden idealny gabinet dentystyczny, który okazałby się przyjaznym miejscem dla wszystkich pacjentów. Oczekiwania ludzi są różne. Dla niektórych najważniejsze okażą się kompetencje i doświadczenie lekarza, podczas gdy inni wię

Kto musi Leczyć zęby? - Stomatologia Dentysta Zabrze
kszą uwagę zwrócą na sam wygląd gabinetu oraz to, czy wydaje się on im przyjazny. Warto więc posłuchać samego siebie i na tej podstawie wybrać odpowiednią klinikę. Czasami nawet pozytywne opinie znalezione w Internecie nie są wyznacznikiem wysokiej jakości - czy to gabinetu, czy samego lekarza.

Na znalezienie tego dobrego gabinetu na pewno warto poświęcić więcej czasu. Mało komu uda się natrafić na świetną placówkę już przy pierwszym podejściu. A dobry dentysta to nie tylko profesjonalista w swoim fachu, ale też i człowiek o odpowiednim stosunku do pacjenta, który potrafi zminimalizować lęk przed zabiegiem i zadziałać niczym tabletka uspokajająca. Warto zwracać uwagę na tego rodzaju cechy. Należy patrzeć nawet na to, w jaki sposób stomatolog przeprowadza wywiad czy standardową rozmowę z pacjentem. Każdy szczegół może być źródłem ważnych informacji, które pomogą w wyborze świetnego gabinetu.


Jak zyskać piękny uśmiech?

Piękny, zdrowy uśmiech może być wizytówką każdego z nas. Dlatego warto o niego zadbać. Podstawą jest bez wątpienia odpowiednia higiena każdego dnia: szczotkowanie zębów, nić dentystyczna oraz płyn do płukania jamy ustnej. Warto jednak pamiętać o specjalistach, których pomoc jest niezbędna do utrzymania prawidłowego stanu uzębienia.
Gabinet dentystyczny powinien być przez nas odwiedzany regularnie w celu skontrolowania stanu zębów, dziąseł oraz błon śluzowych jamy ustnej. Takie wizyty mają na celu upewnienie się czy wszystko jest w porządku, a w razie jakichkolwiek nieprawidłowości pozwalają na wdrożenie odpowiedniego leczenia. Na podstawie badania oraz dostępnych informacji dentysta może zaproponować podjęcie konkretnych kroków i oszczędzić pacjentowi niepotrzebnego stresu.
Znalezienie specjalisty spełniającego nasze wymagania niejednokrotnie zajmuje trochę czasu, jednak jest to niezwykle istotne. Dobry stomatolog może mieć ogromny wpływ nie tylko na zdrowie i wygląd naszych zębów, ale także na nasze samopoczucie oraz pewność siebie. Dlatego regularne wizyty i stosowanie się do zaleceń dentysty powinny stać się nieodłącznym elementem naszego codziennego życia.


W leczeniu fobii bardzo ważne jest

Lęk przed dentystą jest jedną z najczęściej diagnozowanych fobii. Szacuje się, że cierpi na niego nawet połowa dzieci i młodzieży, ale choć z wiekiem fobie przeważnie mijają, akurat ten typ potrafi utrzymywać się nawet w dorosłym życiu. Gdy gabinet stomatologiczny i sam stomatolog stają się źródłem trudnego do wyjaśnienia strachu oraz łączących się z nim objawów somatycznych, takich jak przyspieszony oddech czy szybkie bicie serca oraz nadmierna potliwość, dbanie o zęby stanie się niemalże niewykonalne. Na szczęście każdą fobię można zwalczyć. Pomocne okażą się tutaj techniki relaksacyjne oraz dobra psychoterapia.

Dentysta to taki lekarz, jak każdy inny i z tego należy od razu zdać sobie sprawę. Błędne myśli powstające w głowie często są skutkiem utrwalenia pewnych nieprawidłowych przekonań. Należy raz jeszcze się im przyjrzeć i je podważyć, by wyrobić sobie nowe - prawidłowe już - przekonania na temat leczenia zębów. Gabinet dentystyczny warto też odwiedzać jak najczęściej mimo swoich lęków i strachów. W leczeniu fobii bardzo ważne jest bowiem to, aby na spokojnie i powoli oswajać się ze źródłem przykrych objawów.


Co zatem w takim przypadku robić?

Rzeczą oczywistą jest, że wszyscy powinniśmy odwiedzać gabinet dentystyczny regularnie, choćby tylko po to, aby kontrolować stan swojej jamy ustnej, a w szczególności - zębów i dziąseł. Niestety, tylko teoretycznie jest to oczywistością, ponieważ wielu ludzi z rozmysłem unika wizyt u dentysty. Czy jednak to sam dentysta jest dla nich tak straszną postacią, że boją się do niego przyjść i oddać zdrowie swoich zębów w jego ręce? Najczęściej, nie. Stomatolog wiąże się jednak dla tych osób z niezbyt dobrymi skojarzeniami, a często wspomnienia, jakie te osoby pielęgnują z pobytu na fotelu dentystycznym, również nie pomagają. Co zatem, w takim przypadku, robić? Jeśli osoba z naszego najbliższego otoczenia nie chce się udać na choćby rutynową kontrolę u dentysty? Możemy prosić, grozić, straszyć... Jednak, najprawdopodobniej, nie przyniesie to pożądanych skutków. Najlepiej w takiej sytuacji porozmawiać z kimś, kto ma obawy i spróbować go zrozumieć, a następnie postarać się wyjaśnić, że jego strach jest irracjonalny i nie ma żadnego uzasadnienia (może poza niezbyt miłymi wspomnieniami z poprzednich wizyt).