Oto jak lepiej znaleźć dentystę w Cieszynie - Stomatologia

dobrydentysta.cieszyn.pl

Wykorzystywanie RTG w stomatologii

Zdjęcie rentegenowskie, w skrócie zwane RTG, jest dwuwymiarowym obrazem rejestrowanym podczas prześwietlenia wiązką promieniowania. RTG jest często używane w wielu dziedzinach medycyny, ponieważ jest jednym z narzędzi diagno

Oto jak lepiej znaleźć dentystę w Cieszynie - Stomatologia dobrydentysta.cieszyn.pl
stycznych. Nie powinno więc dziwić, że RTG jest używane również w stomatologii, za pomocą którego prześwietla się jamę ustną pacjenta. Rentgenodiagnostyka stomatologiczna jest jednym z najdokładniejszych i najbardziej precyzyjnych narzędzi do diagnozowania stanu uzębienia pacjenta. Dobrze wyposażone gabinety stomatologiczne posiadają w swojej ofercie diagnostykę wykonywaną za pomocą zdjęć RTG. Wykonanie zdjęcia RTG jamy ustnej pozwala na przyjrzenie się strukturze zębów i ich korzeni, a panoramiczne zdjęcie umożliwia przyjrzenie się całemu zgryzowi. Rentgenodiagnostyka stomatologiczna może być przeprowadzona tylko dzięki odpowiedniemu specjalistycznemu sprzętowi, jeśli więc udajemy się do gabinetu stomatologicznego dobrze jest upewnić się, że dany gabinet posiada opcję wykonania zdjęcia RTG.


Dentysta a stomatolog

Być może zastanawialiście się kiedyś, dlaczego istnieją gabinety stomatologiczne, ale zazwyczaj idziemy do lekarza dentysty. Czy jest jakaś różnica występująca między lekarzem stomatologiem, a lekarzem dentystą? Gdyby pominąć różnice w nazewnictwie, to żadnej innej różnicy tak naprawdę nie ma. Obecnie nazwy lekarz stomatolog oraz lekarz dentysta mogą być używane naprzemiennie. Istnienie dwóch nazw na ten sam zawód można wytłumaczyć tym, że zanim Polska przystąpiła do Unii Europejskiej, to osobom po odpowiednich studiach przyznawano tytuł lekarza stomatologa, natomiast po przyłączeniu się do Unii Europejskiej zaczęto używać tytułu lekarza dentysty. Jedyna różnica więc pomiędzy lekarzem dentystą, a lekarzem stomatologiem to czas ukończenia studiów i otrzymania tytułu. Ciekawostką dotyczącą tych nazw jest to, że jedna z nich wywodzi się greki, inna zaś z łaciny. Słowo dentysta ma swoje źródło w łacinie, gdzie dens oznacza ząb, natomiast nazwa stomatolog pochodzi z greki, w której stoma to po prostu usta.


Sprzęt używany przez stomatologów

Dobry gabinet stomatologiczny musi posiadać odpowiednie wyposażenie oraz sprzęt, dzięki któremu możliwe jest przeprowadzanie wielu zbiegów stomatologicznych. Jedną z często świadczonych usług w gabinetach jest tak zwana rentgenodiagnostyka stomatologiczna, do której wymagany jest specjalistyczny sprzęt umożliwiający robienie prześwietleń RTG. Innym rodzajem sprzętu, który pozwala na wykonanie zabiegów, jest mikroskop używany w endodoncji mikroskopowej. Dzięki użyciu mikroskopu przy leczeniu kanałowym zębów możliwe jest dokładniejsze czyszczenie i wypełnienie kanałów. Ponadto podczas wybielania gabinetowego z zakresu stomatologii estetycznej używa się specjalnych lamp, którymi naświetla się nałożoną pastę wybielającą. Jak więc widać, poza podstawowym wyposażeniem gabinetu, którym jest fotel dentystyczny i różnego rodzaju wiertła, w stomatologii używa się również innych sprzętów pomocniczych w wykonywaniu zabiegów. Profesjonalne gabinety stomatologiczne korzystają z szerokiego zakresu różnych sprzętów.


Usługi z zakresu protetyki stomatologicznej

Protetyka stomatologiczna jest jedną z kilku specjalizacji stomatologicznych, która zajmuje się odtwarzaniem warunków zgryzu po utracie zębów lub ich części. Gabinety stomatologiczne oferują usługi z zakresu protetyki stomatologicznej między innymi takie, jak licówki porcelanowe czy korony porcelanowe. Protetyka, jak sama nazwa wskazuje, żeby spełniać swoje zadanie korzysta z różnego rodzaju protez. Protezy stomatologiczne można podzielić na ruchome, które można wyjść z ust oraz na stałe, które są niewyjmowalne. Ponadto protezy można podzielić ze względu na to, z jakiego zostały wykonane materiału, czyli istnieją protezy akrylowe, porcelanowe czy nylonowe lub wykonane z kilku materiałów. Głównym celem protetyki stomatologicznej jest przywrócenie właściwego funkcjonowanie zgryzu, ale protetyka posiada również cel estetyczny. Licówki porcelanowe są właśnie typem zabiegu z zakresu protetyki, którego celem są głównie kwestie estetyczne, ponieważ zabieg ten polega na wykonaniu cienkiej płytki, która stanowi nowy front zęba.