Rok 2020 - czy Mieć piękne zęby? - Stomatologia

Implantologia Gliwice

Rodzaje protez stomatologicznych

Protetyka stomatologiczna stanowi jedną ze specjalizacji stomatologii, której głównym zainteresowaniem jest odtwarzanie pierwotnych warunków zgryzu po całkowitej lub częściowej utracie zębów. Protetyka stomatologiczna jest dość s

Rok 2020 - czy  Mieć piękne zęby? - Stomatologia Implantologia Gliwice
zeroką dziedziną stomatologii, w ramach której dentysta wykonuje szereg różnych czynności i zabiegów. Do odtwarzania naturalnych warunków zgryzu używa się specjalnych wypełnień protetycznych. Można wyróżnić kilka rodzajów protez używanych w celu odbudowy utraconych lub uszkodzonych zębów. Jednym z rodzajów protez stomatologicznych są tak zwane protezy stałe, które charakteryzują się tym, że nie można ich wyjąć. Innym rodzajem protez są protezy ruchome, które można wyjąć z ust. Można wyróżnić jeszcze protezy kombinowane, będące połączeniem protez stałych oraz ruchomych. Jedną z usług oferowanych przez gabinet stomatologiczny w ramach protetyki jest chociażby zakładanie koron oraz mostów, a nawet licówek. Protetyka jest dość prężnie rozwijającą się dziedziną stomatologii, która posiada spore możliwości odbudowy i przywrócenia właściwych warunków zgryzu w jamie ustnej.


Zabieg usunięcia zęba

Ekstrakcja zęba to innymi słowy jego usunięcie, które następuje przy niemożności wyleczenia zęba zabiegami z zakresu stomatologii zachowawczej. Zabieg usunięcia zęba jest zaliczany do stomatologii chirurgicznej. Stomatologia chirurgiczna zajmuje się leczeniem operacyjnym jamy ustnej, więc usunięcie zęba jest jednym z zabiegów wykonywanych w ramach tej specjalizacji. Zabieg ekstrakcji zęba musi być przeprowadzony w całkowicie sterylnych warunkach, żeby zapobiec wdaniu się w ranę infekcji. Usunięcie zęba jest zabiegiem wykonywanym w dwóch sytuacjach, a mianowicie wtedy, gdy ząb nie nadaje się do leczenia zachowawczego oraz wtedy, gdy ząb mógłby zniwelować leczenie ortodontyczne. Najczęściej usuwanymi chirurgicznie zębami są ósemki, czyli tak zwane zęby mądrości, ponieważ często posiadają zbyt mało miejsca, żeby właściwie wyrosnąć. Dentysta zajmujący się ekstrakcją zęba wykonuje zabieg pod znieczuleniem i w sposób jak najszybszy i jak najbardziej precyzyjny, żeby oszczędzić pacjentowi bólu oraz różnych powikłań.


Jakie są wady zgryzu

Stomatologia jest działem medycyny, który zajmuje się nie tylko leczeniem samych zębów, ale zajmuje się także leczeniem okolic przyległych, profilaktyką oraz korygowaniem wad zgryzu. Można wyróżnić kilka specjalizacji stomatologicznych, z których każda zajmuje się leczeniem określonego zakresu chorób i wad. Ortodoncja jest działem, który zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem wad zgryzu za pomocą specjalnych aparatów ortodontycznych. Lekarz dentysta specjalizujący się w leczeniu wad zgryzu jest nazywany ortodontą. Można wyróżnić dwa rodzaje wad zgryzu ze względu na ich powstawanie. Istnieją więc wady zgryzu, które są wrodzone oraz takie, które są nabyte. Czynnikiem mogącym mieć wpływ na wrodzone wady zgryzu jest genetyka. Z kolei nabyte wady zgryzu najczęściej wykształcają się w przeciągu kilka lat życia dziecka i stanowią następstwo niewłaściwych nawyków. Wada zgryzu może pojawić się także podczas wymiany zębów mlecznych na zęby stałe lub też w wyniku jakiegoś urazu twarzy. Niezależnie od przyczyny powstania, wada zgryzu może być skorygowana poprzez wdrożenie przez dentystę odpowiedniego leczenia.


Z jakiego powodu bolą zęby

W przypadku wystąpienia bólu zęba najlepiej jest jak najszybciej udać się do dentysty, ponieważ może to oznaczać poważną infekcję próchniczą. Dlaczego jednak w ogóle odczuwamy bóle zębów? Przyczyn tego stanu może być wiele, jednak najczęstszym powodem jest próchnica zębów. Sam ból zębów może posiadać różne stopnie nasilenia, gdyż jest to subiektywnie nieprzyjemne czuciowo-emocjonalnie odczucie. Ból zębów bez wątpienia jest odczuciem bardzo niekomfortowym, jednak mimo to samo odczucie bólu pełni istotną rolę w organizmie, którą jest zaalarmowanie o pewnych występujących problemach. Gabinet stomatologiczny jest miejscem, gdzie powinniśmy się bezzwłocznie udać w przypadku odczuwania bólu zębów. Bóle zębów mogą być wywołane przez różnego rodzaju bodźce, które uaktywniają receptory bólowe na zakończeniach nerwowych. Bodźce, które wywołują ból zęba, mogą być mechaniczne, termiczne lub patofizjologiczne. Najczęstszą przyczyną patofizjologiczną bólu zębów jest postępująca infekcja próchnicza atakująca głębsze warstwy tkanki.