Stomatologia - krótki poradnik dla pacjentów - Stomatologia

Dentysta Bytom

Najważniejsze cechy stomatologa


Pierwszą cechą jaką musi posiadać dobry stomatolog jest cierpliwość. Druga cecha to wytrwałość – tyczy się to zarówno praktyki zawodowej, jak i etapu trudnych studiów zawodowych połączonych z wieloma egzaminami praktycznymi. Trze

Stomatologia - krótki poradnik dla pacjentów - Stomatologia Dentysta Bytom
cia cecha – to uczciwość. Pacjent nie ma możliwości weryfikacji działania lekarza, a zabiegi są najczęściej podejmowane na bieżąco, na zywo. Czwarta cecha – żyłka do biznesu. Jeśli stomatolog rzeczywiście chce zarabiać duże pieniądze, to musi założyć swój własny gabinet stomatologiczny. Wreszcie piąta cecha – chęć zdobywania wiedzy i nauki. Stomatologia zmienia się z roku na rok i dobry stomatolog będzie miał świadomość tych zmian, a wszelkie nowinki technologiczne będzie stosował w leczeniu jego pacjentów.

Dobry stomatolog musi posiadać szereg bardzo istotnych cech, które powodują, że może on realizować swój zawód. Cecha numer jeden to pasja. Stomatologia dla dobrego dentysty jest po prostu pasją, która sprawia, że ma on możliwość realizowania swoich celów i poszerzania wiedzy w tematyce, która przecież stomatologa interesuje. Druga cecha to wytrwałość – w dążeniu do celu, w poszerzania swojej wiedzy. Ostatnia rzecz wiąże się także z trudnymi studiami, które zawsze są skomplikowane i niełatwe do zdania poszczególnych egzaminów. Cecha ostatnia, trzecia, ale być może najważniejsza – to łatwość kontaktu z drugim człowiekiem. Do dentysty przychodzą różni ludzie. Czasami są to przerażone dzieci, ale bywają też dorośli, którzy na myśl o wizycie u stomatologa dostają tak zwanej gęsiej skórki. Stomatolog musi to rozumieć, być wyrozumiały i cierpliwy!



Estetyka - też ma znaczenie

Dbanie o swój wygląd jest czymś zupełnie normalnym. Wychodzimy z domu schludnie ubrani, dbamy o uczesanie, wygląd naszej cery, a nawet stan paznokci. Mimo to czasem pojawia się defekt, którego nie potrafimy sprytnie zamaskować. Może nim być przebarwienie szkliwa wynikające chociażby ze zbyt częstego spożywania kawy czy niedostatecznej higieny jamy ustnej.
W tej sytuacji powinniśmy umówić się na konsultacje z dentystą. Dzięki temu uzyskamy szczegółowe informacje o źródle naszego problemu oraz możliwych sposobach radzenia sobie z nim. Niechciany odcień zębów nie jest w dzisiejszych czasach czymś, czego nie da się pokonać ? to jedynie kwestia zastosowania odpowiednio dobranych zabiegów.
Wprawdzie nie można nam zagwarantować tego, że po zaledwie dwóch wizytach w celu usuwania przebarwień uzyskamy w pełni satysfakcjonujące nas rezultaty, ale z pewnością należy założyć, że każde szkliwo da się przywrócić do przyjemnego dla oka, śnieżnobiałego stanu. Wystarczy poprosić o pomoc profesjonalistę.


Leczenie kanałowe - powikłania

Leczenie kanałowe jest zawsze leczeniem warunkowym i nigdy nie ma 100% pewności, że się powiedzie. Ze względu jednak na fakt, iż jest to często jedyna metoda uchronienia zęba przed usunięciem, warto podjąć ryzyko.

Powikłania mogą wystąpić zarówno podczas leczenia, jak i jakiś czas po jego przeprowadzeniu. Do tych występujących w trakcie leczenia zaliczamy:

brak możliwości opracowania kanału w całości ze względu na zmniejszenie jego światła wskutek zwapnienia
perforację (przedziurawienia) ściany kanału
złamanie narzędzia w kanale podczas jego opracowywania lub wypełniania
ukruszenie korony zęba
wystąpienie dolegliwości bólowych, obrzęku, a nawet ropnia
przepchnięcie materiału wypełniającego kanał poza wierzchołek korzenia, co może powodować przejściowe dolegliwości bólowe
przepchnięcie płynu do płukania kanałów poza wierzchołek zęba, co może wymagać leczenia za pomocą antybiotyku.
Powikłaniami mogącymi pojawić się nawet jakiś czas po wypełnieniu kanałów są:

dolegliwości bólowe spowodowane na przykład materiałem przepchniętym do wnętrza zatoki szczękowej
brak zagojenia się zmian okołowierzchołkowych.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Leczenie_kana%C5%82owe#Powik.C5.82ania